Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

14maja2024

Płace i ceny nieruchomości mocno w górę w I kw.

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:
 
- Dzisiaj marcowy bilans płatniczy Polski i majowy odczyt niemieckiego indeksu ZEW
- Dalszy wzrost cen na rynku nieruchomości w I kw. według NBP
- Silny wzrost płac w I kw. w gospodarce narodowej.
- Minutes RPP neutralne, część członków RPP wciąż widzi potrzebę podwyżek stóp
- Złoty nieznacznie mocniejszy, wzrosty stóp rynkowych

10maja2024

Jak silne było odbicie w I kw?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Przyszły tydzień przyniesie m.in. wstępny szacunek wyniku polskiej gospodarki w I kw., pełne dane o kwietniowej inflacji oraz marcowy bilans płatniczy. Wg nas PKB przyspieszył w I kw. do 1,8% r/r (tyle samo zakłada rynek) z 1,0% w IV kw. ub.r. i jest na dobrej drodze, żeby w skali całego roku urosnąć o ok. 3%. Choć marcowe dane o aktywności gospodarczej wypadły gorzej od rynkowych oczekiwań to nie uważamy tego za dostateczny powód, żeby podważyć pogląd o gospodarczym odbiciu w I kw. (...)

10maja2024

Obniżki stóp gdy inflacja ustabilizuje się blisko celu

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Konferencja prezesa NBP była utrzymana w dosyć jastrzębim tonie. Adam Glapiński skupił się na czynnikach ryzyka w górę dla CPI i powiedział, że NBP spodziewa się inflacji na poziomie 5,5% na koniec roku (blisko naszej prognozy), jeśli ustawa o bonie energetycznym wejdzie w życie, a inflacja bazowa utrzyma się powyżej 4%. Zdaniem Glapińskiego obniżki stóp będą możliwe, gdy tylko inflacja ustabilizuje się na odpowiednim poziomie (lub gdy prognozy wskażą na jej rychłą stabilizację), zgodnie z celem NBP, i najwcześniej będzie to rozważane w I kw. 25 r. Naszym zdaniem obniżki stóp nie nastąpią wcześniej niż w drugiej połowie 2025 r.

9kwietnia2024

Na trwały spadek inflacji do celu trzeba poczekać

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Podczas gdy spadek inflacji w głównych gospodarkach wyhamował, a rynek spodziewa się coraz mniejszej liczby obniżek stóp w USA i strefie euro, inflacja w Polsce po raz kolejny zaskoczyła w dół i obniżyła się do 1,9% r/r, poniżej celu po raz pierwszy od maja 2019 r. Kolejne miesiące przyniosą najprawdopodobniej wyższe odczyty inflacji, a jednocześnie inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostanie podwyższona, w przedziale 4-5% do końca 2025 r. Wzrost płac realnych przyspieszył w lutym do niemal 10%, najmocniej do lat 90-ych, a nominalny wzrost płac pozostanie naszym zdaniem dwucyfrowy. To będzie się przyczyniać do przyspieszenia konsumpcji, która będzie głównym motorem wzrostu. Lutowe dane o aktywności pokazały pozytywne niespodzianki w sprzedaży i produkcji przemysłowej. Perspektywa ożywienia PKB (oczekujemy 3% w tym roku) i utrzymania podwyższonej inflacji bazowej i sprawi, że RPP najprawdopodobniej nie zmieni stóp do połowy 2025 r.

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.